II MIĘDZYNARODOWY KONGRES RYNEK SPORTU W XXI WIEKU

27.05.2019

W dniach 23-24 maja 2019 roku w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbył się II Międzynarodowy Kongres Rynku Sportu.

"Tegoroczny Kongres otwiera obchodu 50-lecia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, ponieważ łączymy tutaj nauki biologiczno-medyczne, humanistyczne i ekonomiczne - powiedział rektor AWFiS, prof. Waldemar Moska - We współczesnym sporcie nie można uciec od spraw związanych z zarządzaniem, sposobami pozyskiwania i wydatkowania środków finansowych, dlatego tego typu wydarzenia są coraz bardziej potrzebne".

W programie kongresu przewidziano wykłady oraz debaty na temat zarządzania i ekonomii w sporcie, organizacji i bezpieczeństwa masowych imprez sportowych, prawa oraz trendów sponsoringu sportowego w Polsce, wyzwań wokół profesjonalizacji i komercjalizacji rynku sportowego oraz e-sportowego w Polsce i na świecie. Wśród zaproszonych gości - naukowców, ludzi biznesu i praktyków - nie zabrakło specjalistów z zagranicy - prof. Jose Pedro Sarmento z Portugalii, Gerardo Bielons z Hiszpanii oraz Peter Plewa z Niemiec.

"Celem Kongresu jest przede wszystkim integracja środowisk - praktyków, naukowców i polityków, aby wypracować pewien dialog społeczny i wejść profesjonalnie w komercjalizację sportu, która w naszym kraju jest obecna od 2012 roku, kiedy byliśmy współorganizatorami Euro 2012. Wówczas rozpoczęliśmy przygodę z wielkim sportem i imprezami masowymi - powiedziała organizatorka Kongresu dr Joanna Jedel z Zakładu Zarządzania w Sporcie - Staraliśmy się zaprosić gości, którzy są znani na arenie międzynarodowej. Profesor Jose Pedro Sarmento jest wykładowcą oraz twórcą zarządzania w sporcie w Portugalii, ale także trenerem i miłośnikiem piłki nożnej, gdzie implementował dobre rozwiązania w zakresie zarządzania, obecnie wprowadzane w dużych klubach jak FC Porto, czy Sporting Lizbona. Drugi ważny dla nas prelegent to Gerardo Bienios, wykładowca, który przyjechał do nas z Realu Madryt, jest również doradcą w zakresie HR i coachem dla osób, które chciałyby podjąć pracę w sporcie. Trzecim istotnym prelegentem jest Peter Plewa, członek zarządu portu w Duisburgu, bardzo mocno funkcjonującego w sponsoringu w zakresie społecznym i ekonomicznym. Na przykładzie Borussii Dortmud opowiedział nam, jak wygląda ekwiwalent finansowy kampanii prowadzonych na rynku azjatyckim i europejskim". "Byłem pozytywnie zaskoczony obecnością studentów z Chin i tym, że w Waszej uczelni funkcjonuje idea i program Belt and Road - powiedział Peter Plewa, członek zarządu portu w Duisburgu - Jedwabny Szlak jest dziś określeniem, które funkcjonuje w całej Europie. Dzisiaj jest ono powiązane także z obszarem sportu, czego przykładem jest Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu". Kongresowi towarzyszył także Dzień Polonijny, do którego współorganizacji zaproszone zostały Polski Komitet Olimpijski i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

II Międzynarodowy Kongres Rynku Sportu rozpoczął obchody jubileuszu 50-lecia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Organizatorem Kongresu był Zakład Zarządzania w Sporcie AWFiS oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

Facebook MIĘDZYNARODOWY KONGRES- RYNEK SPORTU W XXI WIEKU

Wróć