Laureat Nagrody Nobla prof. Ferid Murad doktorem honorowym AWFiS

15.06.2018

W dniu 15 czerwca 2018 roku w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa z okazji nadania tytułu doktora honoris causa prof. Feridowi Muradowi, laureatowi Nagrody Nobla z 1998 roku, a tuż po niej uroczystość nadania tytułu doktora honorowego. 

 Jak podkreślono w uchwale Senatu AWFiS z dnia 30 maja 2018 roku, nadanie tytułu honorowego doktora AWFiS to wyróżnienie za „[…] wieloletnią, uwieńczoną sukcesami i licznymi nagrodami – w tym najważniejszą Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1998 roku – karierę naukową ze wspaniałym, niekwestionowanym dorobkiem naukowym; osiągnięcia naukowe, które uczyniły go światowym autorytetem w dziedzinie nauk medycznych; harmonijne łączenie teorii z praktyką, znajdujące odzwierciedlenie w autorstwie patentów, stanowiących uniwersalny wkład w rozwój nauki i wiedzy […]”.

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

 Prof. Ferid Murad jest wielkim uczonym, który dokonał odkryć o podstawowym znaczeniu dla medycyny i biologii. Jest on laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, którą otrzymał w 1998 roku za poznanie roli tlenku azotu i cytozolowej cyklazy guanylowej w sygnałowaniu wewnątrzkomórkowym. Jego odkrycia przyczyniły się również do znacznie lepszego zrozumienia fizjologii wysiłku fizycznego. Prace prof. Ferida Murada to około czterysta artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych, obejmujące wiele zagadnień, jednak te dotyczące tlenku azotu i regulacji syntezy cGMP należy uznać za Jego największe osiągnięcie. 

Kariera naukowa prof. Murada związana była z pracą w czołowych uniwersytetach USA, w tym na Uniwersytecie Medycznym w Cleveland, Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesdzie oraz Uniwersytecie w Stanford. 

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Warto podkreślić, że prof. Murad  był uczniem innego noblisty – prof. Sutherlanda – laureata Nagrody Nobla w 1971 roku.

Badaniom prof. Murada zawdzięczamy zrozumienie i poznanie skomplikowanych szlaków metabolicznych i sygnalizacyjnych zarówno na poziomie komórki, jak i całego organizmu przybliża nas do zrozumienia, jak doskonale jest zaprojektowany i funkcjonuje ludzki organizm. 

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

Relacja TVP Gdańsk

Zdjęcie użytkownika Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Wróć