Obrończynie tytułu trzymały się dzielnie

18.09.2017

Tylko w trzech klasach ubiegłorocznym złotym medalistom w gronie seniorów nie udało się obronić tytułu najlepszego żeglarza w kraju. Po trwających cztery dni zmaganiach w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzowie Polski zostali zdetronizowani u mężczyzn w klasie 470 i Laser Radial oraz w OK Dinghy. U pań złote medalistki trzymały się dzielnie.
Zdjęcie użytkownika Polski Związek Żeglarski.
Pierwsza część mistrzostw Polski odbyła się w dniach 1-3 września w Pucku. Na Zatoce Puckiej ścigało się 222 żeglarzy z 46 klubów oraz z ośmiu krajów i wśród seniorów na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy, którzy triumfowali w tych zawodach także rok temu – Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) w klasie RS:X oraz Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie Laser Standard.
Z kolei od czwartku do niedzieli w Górkach Zachodnich w Gdańsku z udziałem 252 żeglarzy z 57 klubów rozegrana została druga część krajowego championatu. U ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej o medale rywalizowali zawodnicy w klasach 470, 49er, 49er FX, Finn, Europa, OK Dinghy i Laser Radial (seniorzy) oraz Europa, RS:X (juniorki i juniorzy) i Laser Radial (juniorzy).
Już w sobotę pierwsze miejsce w klasie 470 zapewniły sobie Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice), które okazały się także najlepsze w klasyfikacji generalnej. Dla Skrzypulec był to już dziewiąty krążek z najcenniejszego kruszcu, podczas kiedy jej załogantka trzeci raz stanęła z nią na najwyższym stopniu podium. Z kolei wśród mężczyzn ubiegłorocznego sukcesu nie zdołali powtórzyć Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń/WCSS), którzy pierwsze miejsce stracili w wyścigu medalowym – triumfowali w nim nowi mistrzowie, Michał Wysocki (LKŻ Sława) i Paweł Wysocki (AZS AWFiS Gdańsk).
Wyścig medalowy dokonał również roszady na pierwszych dwóch miejscach w klasie Finn. Prowadzący od początku regat Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) zajął w nim czwartą pozycję, a na najwyższym stopniu podium ponownie stanął Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), dla którego był to już siódmy triumf. Czołowa trojka w tej klasie była taka sama jak w ubiegłym roku, bo brązowy medal wywalczył Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).
Mistrzowie Polski zmienili się natomiast w klasach OK Dinghy oraz wśród mężczyzn w klasie Laser Radial. W tej ostatniej prymat oddał Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który zajął trzecią pozycję. Wygrał Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów), a drugi był Dawid Kania, który rok temu okazał się najlepszy w klasie OK Dinghy. Pod nieobecność 20-letniego reprezentanta ŻLKS Poznań mistrzem Polski został ubiegłoroczny brązowy medalista Tomasz Gaj (SZK OK-Dinghy).
Podobnie jak w poprzednim roku wśród kobiet w klasie Laser Radial ataki Magdaleny Kwaśnej (ChKŻ Chojnice) skutecznie odparła Agata Barwińska. Trzecia była Wiktoria Gołębiowska (obie MOS SSW Iława).
W klasie 49er dzierżonego od 2012 roku prymatu w kraju nie oddali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Kolejne lokaty zajęli Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS) i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) oraz Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Z kolei najlepszymi skiffistkami okazały się Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), które wyprzedziły siostry Zielińskie, Madeleine i Nadię (AZS UWM Olsztyn) oraz Sarę Piasecką (OKŻ Olsztyn) i Sandrę Jankowiak (AZS OŚ Poznań).
W klasie Europa ponownie zwyciężyli Katarzyna Pic i Jan Pic (ŻMKS Poznań), a wśród juniorów triumfowali Alicja Pyda (JK Koszalin) i Wojciech Kamiński (JKW Poznań).
W klasie Laser Radial najlepszym juniorem okazał się Wojciech Klimaszewski (MBDW/UKŻR Niegocin Giżycko), a w klasie RS:X deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot, Lidia Sulikowska i Aleksander Przychodzeń.
Organizatorem drugiej części mistrzostw Polski był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk. Pakiety startowe oraz nagrody ufundowały Fabryka Czekolady Bałtyk, firma Ziaja i Sailovnia.