20. rocznica powstania Nordic Walking

23.06.2017

W 20. rocznicę powstania Nordic Walking, w 10. rocznicę powstania Polskiej Federacji Nordic Walking wybitny kardiolog prof. Grzegorz Raczak zainicjował i powołał pierwszy w świecie parlamentarny zespół ds Nordic Walking. Z trybuny polskiego parlamentu zabrzmiały słowa, na które przez wiele lat czekała kilkumilionowa rzesza osób chodzących z kijami.

Z trybuny polskiego parlamentu zabrzmiały słowa, na które przez wiele lat czekała kilku milionowa rzesza osób chodzących z kijami. Powołany parlamentarny zespół składa się z posłów różnych ugrupowań politycznych. Polska jest krajem, na którym wzorują się inne państwa w zakresie propagowania powszechnej aktywności, jaką jest nordic walking. Wybitne osobowości, naukowcy, politycy, trenerzy wspierają rozwój sportu powszechnego. Jednak powstanie sejmowego zespołu ds. propagowania aktywności fizycznej jest wydarzeniem, jakiego jeszcze nie było.

Powstał pierwszy w świecie parlamentarny zespół ds. promocji aktywności, jaką jest nordic walking. Profesor Grzegorz Raczak praktycznie od początku istnienia Polskiej Federacji Nordic Walking wspierał nasze działania. Razem organizowaliśmy wydarzenia rekreacyjne i sportowe. Profesor dzielił się wiedzą uznanego w świecie kardiologa z osobami zaczynającymi swoją przygodę z kijkami oraz doradzał sportowcom  wyczynowym. Dla rodzącej się dyscypliny wsparcie wybitnego kardiologa było i jest bezcenne. Z tym wiekszą satysfakcją odnotowalismy fakt powstania w Sejmie Rzeczpospolitej nowego zespołu. Różne dyscypliny sportowe i różne branże mają swoje zespoły w Sejmie złożone z parlamentarzystów. Swoją grupe poselską mają np. strażacy lub też tenisiści stołowi. Nordic Walking takiego wsparcia parlamentarnego nie miał. Dzięki inicjatywie prof. Raczaka już ma. Gwoli przypomnienia publikujemy historyczne artykuły z 2009 roku. Główne zasady opisane w "Dzienniku Bałtyckim" nie zmieniły się. Jednak nastąpił wielki postęp organizacyjny i technologiczny. W Polsce przybywa osób uprawiających NW. Nordic jest nie tylko dyscypliną sportu powszechnego, ale staje się ruchem społecznym. Parlamentarny zespół będzie miał co robić. Życzymy sobie i Parlamentarzystom powodzenia w rozwiązywaniu problemów i promocji Nordic Walking.

Grzegorz Raczak, dr nauk med. kardiolog, profesor zwyczajny, jest kierownikiem II Katedry Kardiologii, współpracuje m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Polską Federacją Nordic Walking.
Dziękujemy Panie Profesorze.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Raczak

 

Wróć